23 lipca 2024 r. w siedzibie Zarządu Głównego Polskiego Związku Łowieckiego w Warszawie odbyło się pierwsze spotkanie Krajowego Forum Zrównoważonego Rozwoju (KFZR). Forum ma na celu ochronę interesów oraz integrację organizacji i osób prowadzących w Polsce tradycyjne formy działalności zarobkowej i rekreacyjnej, takie jak: rodzinne gospodarstwa rolne, łowiectwo, wędkarstwo, jeździectwo, pszczelarstwo, sadownictwo i leśnictwo. Forum służy wymianie doświadczeń, prowadzeniu monitoringu zmian prawnych i ocenie ich wpływu na wymienione formy działalności, jak również przekazywaniu do organów państwa i UE oficjalnych stanowisk KFZR.
29 października, podczas trzeciego spotkania KFZR, została podpisana Deklaracja, która stanowi podstawę wspólnych działań wspierających odpowiedzialne i świadome zarządzanie zasobami naturalnymi. Zgodnie z Deklaracją, do kluczowych celów KFZR należą: współpraca międzysektorowa organizacji, zrównoważony rozwój w duchu odpowiedzialności za przyrodę, zachowanie i ochrona tradycji, odpowiedzialne zarządzania zasobami naturalnymi, edukacja społeczna oraz sprzeciw wobec ideologii deprecjonującej człowieka i przedstawiającej go jako wyłącznie negatywny czynnik w przyrodzie.
Deklarację podpisały organizacje skupiające ponad milion Polaków, w tym: Polski Związek Wędkarski (reprezentowany na Forum przez Beatę Olejarz – prezes ZG i Wiesława Heliniaka – wiceprezesa ZG), Polski Związek Łowiecki, Krajowe Zrzeszenie Producentów Rzepaku i Roślin Białkowych, Polski Związek Pracodawców Leśnych, Polski Związek Pszczelarski, Polskie Towarzystwo Leśne, Stowarzyszenie Ruch Obrony Lasów Polskich, Związek Leśników Polskich RP, Związek Producentów Ryb, Związek Sadowników RP i Związek Szkółkarzy Polskich. Gościem honorowym spotkania był przewodniczący Senackiej Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi senator Ryszard Bober, który powiedział:
„Naszym wspólnym obowiązkiem jest troska o Matkę Ziemię. Życzę nam wszystkim, abyśmy regularnie spotykali się i rozmawiali o wyzwaniach, jakie przed nami stoją. Jeżeli napotkacie trudności, Senat jest miejscem, gdzie możecie otwarcie o nich mówić.”
I tu pozwolę sobie na osobistą refleksję. Otóż w ostatnich latach określone środowiska w tzw. państwach rozwiniętych kreują i eksportują do wielu krajów (w tym do Polski) idee głoszące, że Ziemia jest przeludniona, a zwierzęta są ważniejsze niż ludzie. Idee te negują renesansowy antropocentryzm i tradycyjne wartości, które są fundamentem i gwarantem istnienia naszego kręgu kulturowego: rodzinę, religię i prawo do korzystania z zasobów naturalnych. Czynione są coraz śmielsze, choć zawoalowane, próby ograniczania ludziom prawa do polowania, siedzenia z wędką nad wodą, jedzenia schabowego, dojenia krów. Niedługo nie będzie wolno harcerzom śpiewać „Płonie ognisko w lesie” ani piec kiełbasek na biwaku.
Przygotowujący zamach na normalność prorocy i wyznawcy tej globalistycznej „religii ekologizmu” są jednak ..."
Cały wstępniak Jacka Kolendowicza znajdziecie na stronie 3 WW 12/24.
A co jeszcze w numerze?