PRZYGODA ŻYCIA
8 marca 2025, 00:41
8 marca 2025, 00:41
Dariusz Zgnilec: „Marzec jest moim ulubionym miesiącem jeśli chodzi o relaksacyjne łowienie. Jedna wędka UL, chlebak, mały podbierak na plecach, wodery i jazda nad wodę. Marcowe dni zazwyczaj spędzam nad górnymi odcinkami małych, roztoczańskich rzeczek uganiając się za pstrągami, ale czasami muszę się zresetować i wtedy stawiam na jazie i klenie.
6 marca 2025, 00:17
Choć lipienie występują dość licznie, zarówno w wodach podgórskich, jak i w rzekach nizinnych o podobnym charakterze, to medalowe ryby tego gatunku są zgłaszane niezwykle rzadko. Prawdziwym wydarzeniem jest złowienie lipienia na złoty medal. Taką rybą może pochwalić się Marcin Kozłowski:
25 lutego 2025, 19:00
Hanna Turzyńska: „W marcu wyruszam w poszukiwaniu małych rzeczek i strumieni. Te miejsca znajdują się zazwyczaj z dala od utartych szlaków i ścieżek wydeptanych przez wędkarzy. W takich ciurkach można złowić równie duże i waleczne ryby, jak w dużej i grubej wodzie.
22 lutego 2025, 00:01
Maciej Garbowicz: „Po wylądowaniu na Nowej Gwinei poczułem, że jestem bardzo daleko od domu. Wrażenie to potęgowały egzotyczne dźwięki i soczysty koloryt lasu deszczowego, dusząca wilgotność powietrza i wysoka temperatura. Widziałem dżunglę w kilku krajach Ameryki Południowej, ale ta w Papui Zachodniej była wyjątkowa! Wrażenie dopełnili ludzi żujących betel (rodzaj znanej od starożytności używki popularnej w krajach Azji południowej i Dalekiego Wschodu). Ich zafarbowane na czerwono zęby potęgowały wrażenie, że mamy do czynienia z ludożercami, którzy jeszcze niedawno licznie zamieszkiwali… właśnie ten rejonu świata.
12 lutego 2025, 00:27
Przemysław Półtorak: „Zdążyliśmy się przyzwyczaić do łagodnych zim. Dlatego drugą połowę lutego można w zasadzie uznać za przedwiośnie, szczególnie na nizinach. Warto więc pomyśleć o pierwszych wyprawach na grube pstrągi. Luty oraz marzec to czas kiedy startuje nowy sezon muchowy i bardzo często bywa, że to właśnie wtedy łowi się prawdziwe okazy. Duże ryby po chudych miesiącach zimowych będą starały się jak najszybciej uzupełnić straty związane z brakiem pożywienia. Przedwiośnie stwarza im do tego idealne warunki.
9 lutego 2025, 00:33
Paweł Oglęcki: „Przystępując do pisania tego tekstu przyłapałem się na refleksji, że w zasadzie od kilku lat jego początek brzmi tak samo i prawdę mówiąc mógłbym zastosować metodę „wytnij – wklej”, korygując jedynie rok. Trochę jak z polską reprezentacją w piłce nożnej: „miało być jak nigdy, wyszło jak zawsze”, albo – już po staropolsku - „ z dużej chmury mały deszcz”.
8 lutego 2025, 00:40
W „Galerii łowców” prezentujemy głównie historie złowienia medalowych ryb, które zostały zgłoszone przez naszych Czytelników do rubryki „Rekordy na plan”. Warto jednak pamiętać, że złowienie medalowej ryby, a zwłaszcza okazu na nowy rekord Polski, nie zawsze oznacza, że zgłoszenie zostanie przez Komisję Rekordowych Połowów uznane. Warunkiem jest przedstawienie wymaganej dokumentacji, w tym zdjęć łowcy wraz ze złowioną rybą oraz zdjęcia ryby na miarce, a w przypadku zgłoszenia w Kategorii Długości jednej z ryb z listy 12 najcenniejszych gatunków, wymagamy także, by do dokumentacji zostały dołączone nagranie lub zdjęcia dokumentujące wypuszczanie ryb z powrotem do łowiska. Ten warunek jest kluczowy, bez tego zgłoszenie nie zostanie uznane. Warto o tym pamiętać! Z taką sytuacją mamy do czynienia w przypadku zgłoszenia pięknego okazu suma, który według deklaracji łowcy mierzył 278 cm. Jest to bez wątpienia jeden z największych okazów tego gatunku, jaki został złowiony w Polsce. Dlaczego nie mogliśmy przyjąć tego zgłoszenia? Być może wyjaśni to opowieść łowcy, Łukasza Abramowicza:
3 lutego 2025, 00:35
Dla wielu wędkarzy złowienie medalowej brzany to szczególny powód do dumy. Ryba jest niezwykle waleczna, nieustępliwa i bardzo silna. A o wygraną w walce z takim przeciwnikiem nie jest łatwo. Szczególnie, gdy zestaw jest delikatny. Przekonał się o tym Artur Wełna:
2 lutego 2025, 00:23
Pięknego bolenia na złoty medal zgłosił na rubryki „Rekordy na plan” Maciej Przybylski. Łowca to doświadczony wędkarz z blisko dwudziestoletnim stażem, współtwórca firmy Perch Professor, polskiego producenta przynęt gumowych na okonie i akcesoriów spinningowych. Jest także propagatorem idei „Złów i wypuść”:
1 lutego 2025, 00:14
Każdy wędkarz, który choć otarł się o środowisko łowców troci i zaznał zarówno radości ze złowienia tej szlachetnej ryby, jak goryczy porażki wie, jakim wydarzeniem jest złowienie troci wędrownej na złoty medal. Każdy taki okaz jest dzisiaj jak trafienie szóstki w lotto. Pięknym okazem troci pochwalić się może Kamila Haraburda, trociowy tropiciel, który od lat ugania się za tymi rybami nad pomorskim rzekami, a tylko w ubiegłym sezonie złowił 22 trocie, wśród których 5 ryb mierzyło po-wyżej 80 cm (a wśród nich, obok „złotego” okazu, także inna troć o wadze 7,40 kg i mierząca 84 cm, także zgłoszona przez łowcę do tego wydania rubryki „Rekordy na plan”).
31 stycznia 2025, 17:52