Olimpiada rozpoczęła się od wycieczki uczestników do Ośrodka Edukacji Przyrodniczej w Umianowicach. Jej głównymi atrakcjami były: akwarium o pojemności 24 tys. litrów z rybami, które występują w Nidzie, stacja kolejki wąskotorowej z Jędrzejowa do Pińczowa oraz woliery z ptakami drapieżnymi. W każdym z tych miejsc odbyły się zajęcia edukacyjne poprowadzone przez ichtiologa i dyrektora biura Okręgu PZW w Kielcach. Uczestnicy obejrzeli z wieży widokowej dolinę Nidy wraz z jej starorzeczami oraz. Wysłuchali wykładu ichtiologa o jej degradacji wskutek wyprostowania koryta, o potrzebie renaturyzacji wód i dbania zarówno o populację ryb i zwierząt wodnych, jak również o sposobach ochrony przed suszą i powodzią.
W ramach halowej olimpiady rozegrane zostały trzy z czterech regulaminowych konkurencji, dające się rozegrać pod dachem.
Test ekologiczno-wędkarski dotyczył przepisów połowu ryb, statutu PZW, problemów środowiska wodnego, ichtiologii, ekologii i rozpoznawania gatunków naszych ryb słodkowodnych wybranych roślin wodnych. W tym roku bezbłędnie rozwiązało go aż sześciu 16-latków, czterech 14-latków i jeden 12-latek. Ponad połowa zawodników osiągnęła wynik 35/39 poprawnych odpowiedzi.
Zwycięzcami w tej konkurencji zostali: Mikołaj Marciniak z Zielonej Góry do 12 lat, Karol Matukiewicz z koła PZW Gdyna Port w 14-latkach i Jan Leliwa z Bydgoszczy w gronie16-latków.
Test sprawnościowy był sprawdzianem umiejętność precyzyjnego nęcenia (rzut piłeczką do tarczy) z odległości 8, 9 i 10 metrów w zależności od kategorii wiekowej. We wszystkich kategoriach zwycięzcy – Antoni Wilkus z Kielc, Anna Szufrajda z Bydgoszczy i Adami Nikitiuk z Białegostoku – uzyskali wysokie wyniki po 194 pkt.
W trójboju spinningowym, oprócz dwóch spinningowych konkurencji docelowych (arenberga i skisha), rozegrano odległość spinningową z użyciem nowych, ujednoliconych ciężarków o masie 2,1 g (± 0,03 g). 16-letni Adam Nikitiuk z Okręgu PZW Białystok poprawił dotychczasowy nieoficjalny rekord Polski Jacka Kuzę z 2022 r. (28,04 m), rzucając na fantastyczną odległość 29,77 m. W trójboju spinningowym zwyciężyli: Mikołaj Marciniak z Zielonej Góry (kategoria do 12 lat), Anna Szufrajda z Bydgoszczy (do 14 lat) i Adam Nikitiuk z Białegostoku (do 16 lat). W klasyfikacji drużynowej wygrała Bydgoszcz.
Sponsorzy: Piscari, Relax i sklep wędkarski Carp Vigo, Okręg PZW w Kielcach, Radz ds. Młodzieży ZG PZW i Gmina Pińczów.
Główny organizator i koordynator Olimpiady: Marek Brzdąk, członek Rady ds. Młodzieży ZG PZW.
Ten artykuł znajdziecie także na stronie 66 WW 5/23.