„Proszę o udzielenie odpowiedzi, czy wędkarz we własnym zakresie, sezonowo, z materiałów takich jak drewno, gałęzie, otoczaki, może zbudować urządzenie zwabiające ryby tj., gojno i ujażdżka, na rzekach nizinnych takich jak Bug, Narew i Pilica?”
Jestem przekonany, że w tej chwili przytłaczająca większość wędkarzy zastanawia się co oznaczają pojęcia „gojno” i „ujażdżka”. Otóż pochodzą one z książki Józefa Wyganowskiego zatytułowanej „Wędkarstwo”. Ponieważ Czytelnik był tak uprzejmy załączyć do swojego pytania skan dwóch stron ww. dzieła, pozwolę sobie zacytować ich fragment po to, by wyjaśnić wspomniane pojęcia.
Budowle do wabienia ryb
Otóż gojno to cyt.: „sterta o średnicy 4 i więcej metrów, zbudowana z zatopionych gałęzi oraz pni, opalikowana wokoło”. Z kolei ujażdżka to cyt.: „jaz, który jest wykonany rękoma wędkującego /…/ jaz powinien być tak zbudowany, aby nie tylko tamował bieg wody, ale również uniemożliwiał znaczny jej przepływ pomiędzy gałęziami/…/ powinien przy tym wystawać co najmniej 1 metr ponad powierzchnię rzeki.” W książce zamieszczono też rycinę ujażdżki i biorąc pod uwagę zarówno opisy, jak i tę rycinę, można jednoznacznie stwierdzić, że obydwie budowle są do siebie dość podobne, zaś cel ich powstania jest dokładnie taki sam tzn. zwabienie ryb.
Zanim udzielę odpowiedzi na pytanie Czytelnika chciałbym wyjaśnić, że książka, z której pochodzą powyższe cytaty, została wydana w 1957 r., co oznacza ni mniej ni więcej, że powstawała na początku lat 50-tych ubiegłego wieku. Umówmy się: przepisy prawa wówczas obowiązujące, nijak mają się do przepisów, na podstawie których wędkujemy obecnie.
Budowle hydrotechniczne
Zacznę od tego, że w mojej ocenie zarówno gojno, jak i ujażdżkę należy uznać za budowle hydrotechniczne w rozumieniu przepisów ustawy Prawo budowlane lub urządzenia wodne w rozumieniu ustawy Prawo wodne. Prawo budowlane w art. 3 pkt 3 mówi o budowlach, za które uznaje się każdy obiekt budowlany niebędący budynkiem lub obiektem małej architektury, jak np. budowle hydrotechniczne. Na potrzeby prawa budowlanego, omawiane budowle dokładniej zdefiniowano …”
Na stronie 70 WW 5/25 prawnik Cezary Szczepaniak odpowiada na Wasze pytania. „Czy wędkarz we własnym zakresie, sezonowo, z materiałów takich jak drewno, gałęzie, otoczaki, może zbudować urządzenie zwabiające ryby?”