Prawnik radzi - Łowiectwo podwodne

Prawnik radzi, Prawnik radzi Łowiectwo podwodne - zdjęcie, fotografia
Wiadomości Wędkarskie 01/04/2010 00:00

Co tu dużo ukrywać – płetwonurek z kuszą jest postrzegany przez wielu wędkarzy jako kłusownik. Ja natomiast otrzymuję pytania typu: czy w Polsce to jest dozwolone..?

Od pewnego czasu stykam się z różnego rodzaju pytaniami dotyczącymi łowiectwa podwodnego. Co tu dużo ukrywać – płetwonurek z kuszą jest postrzegany przez wielu wędkarzy jako kłusownik.



Ja natomiast otrzymuję pytania typu: czy w Polsce to jest dozwolone? Czy to prawda, że nie obowiązują ich limity, wymiary i okresy ochronne? Czy mogą polować w każdej wodzie? Mam nadzieję, że w tym artykule rozwieję przynajmniej niektóre wątpliwości dotyczące łowów pod wodą, szczególnie, że zasady połowu ryb zarówno wędką, jak i kuszą regulują dokładnie te same akty prawne, tj. ustawa o rybactwie śródlądowym i akty wykonawcze do niej.

Wypada zacząć od tego, co ustawodawca uznaje za amatorski połów ryb. Stosownie do postanowień art. 7 ust. 1 ustawy o rybactwie śródlądowym: za amatorski połów ryb uważa się pozyskiwanie ich wędką lub kuszą .

Oczywiście żadnemu wędkarzowi nie trzeba tłumaczyć, jakie dokumenty powinien posiadać, by móc wędkować, ale warto zestawić to z obowiązkami nałożonymi na osoby polujące z kuszą. Zgodnie z art. 7 ust. 2 ww. ustawy – amatorski połów ryb może uprawiać osoba posiadająca dokument uprawniający do takiego połowu, zwany dalej „kartą wędkarską” lub „ kartą łowiectwa podwodnego”, a jeżeli połów ryb odbywa się w wodach uprawnionego do rybactwa – posiadająca ponadto jego zezwolenie .

W dalszej części cytowanego przepisu dowiadujemy się, że z obowiązku posiadania karty wędkarskiej lub karty łowiectwa podwodnego są zwolnieni cudzoziemcy czasowo przebywający w Polsce, posiadający zezwolenie uprawnionego do rybactwa.
Z obowiązku tego zwolnione są także osoby uprawiające amatorski połów ryb w wodach uprawnionej do rybactwa osoby fizycznej, jeżeli uzyskały od niej zezwolenie na połów w tych wodach.

Kartę wędkarską lub kartę łowiectwa podwodnego wydaje starosta, po złożeniu przez osobę zainteresowaną egzaminu ze znajomości ochrony i połowu ryb przed komisją powołaną przez społeczną organizację amatorskiego połowu ryb. Z obowiązku składania egzaminu są zwolnione osoby posiadające średnie lub wyższe wykształcenie rybackie. Osoba, wobec której orzeczono cofnięcie karty wędkarskiej lub karty łowiectwa podwodnego, może przystąpić do powtórnego egzaminu najwcześniej po upływie terminu, o którym mowa w art. 27 ust. 2 pkt 3 ustawy o rybactwie śródlądowym.

Jak wynika z powyższego, osoby zainteresowane uprawianiem łowiectwa podwodnego muszą spełnić dokładnie takie same warunki, jak osoby uprawiające wędkarstwo. Analogicznie sprawa ma się z przewijającymi się w pytaniach do mnie zakazami. Zgodnie z art. 8 ust. 1 ustawy o rybactwie śródlądowym, zabrania się połowu ryb:

1) w wypadkach określonych przepisami o ochronie przyrody;

2) o wymiarach ochronnych;

3) w okresie ochronnym;

4) w odległości mniejszej niż 50 m od budowli i urządzeń hydrotechnicznych piętrzących wodę;

5) sieciami, wędkami lub kuszami innymi niż określone w przepisach wydanych na podstawie art. 21;

6) przez wytwarzanie w wodzie pola elektrycznego charakterystycznego dla prądu zmiennego;

7) środkami trującymi i odurzającymi;

8) narzędziami kaleczącymi, z wyjątkiem sznurów hakowych, pęczków hakowych, haczyka wędki i harpuna kuszy;

9) materiałami wybuchowymi;

10) przez ich głuszenie.

Dodatkowo kuszą nie wolno łowić:

a) ryb łososiowatych i węgorzy,

b) na szlaku żeglownym,

c) od dnia 15 października do dnia 15 maja,

d) przy użyciu specjalnych aparatów do oddychania w wodzie,

e) w odległości mniejszej niż 75 m od innych osób oraz ustawionych w wodzie narzędzi połowowych.

Jeśli natomiast chodzi o limity, to są one ustalane w zezwoleniu przez uprawnionego do rybactwa. A zatem gdyby połów kuszą odbywał się na wodach PZW, to osobę polującą z kuszą obowiązują limity ustanowione w RAPR PZW.

Pozostałe kwestie dotyczące łowiectwa podwodnego regulują przepisy rozporządzenia z dnia 12 listopada 2001 r. w sprawie połowu ryb oraz warunków chowu, hodowli i połowu innych organizmów żyjących w wodzie. Amatorski połów ryb kuszą może uprawiać osoba posiadająca kartę łowiectwa podwodnego.

Połów taki uprawia się:

1) wyłącznie w porze dziennej: po upływie godziny od wschodu słońca, nie później jednak niż na godzinę przed zachodem słońca,

2) kuszą napinaną siłą mięśni, miotającą harpun na uwięzi, który nie może mieć więcej niż 3 ostrza rozstawione w taki sposób, aby nie wykraczały poza obwód koła o średnicy 30 mm; konstrukcja harpuna powinna umożliwiać łatwe oddzielanie ostrza od jego trzonu,

3) w promieniu nie większym niż 50 m od ustawionego na powierzchni wody pływaka koloru żółtego o wyporności co najmniej 5 litrów; pływak ustawiany jest na czas połowu przez osobę dokonującą połowu ryb kuszą,

4) w taki sposób, aby kusza podczas napinania i zwalniania była w całości zanurzona w wodzie,

5) poza wyznaczonymi kąpieliskami.

Na zakończenie warto dodać, że niezależnie od spełnienia powyższych wymogów prawa, meritum sprawy sprowadza się do uzyskania zezwolenia uprawnionego do rybactwa. W sytuacji gdy uprawnionym jest PZW, zezwolenia na podwodne łowy na znanych mi łowiskach są wydawane niezmiernie rzadko. Trudno jest więc uznać uprawiających podwodne łowy za „konkurentów” wędkarzy, o czym również pisano do mnie w mailach.

Reklama

Prawnik radzi - Łowiectwo podwodne komentarze opinie

Dodajesz jako: |
Reklama

Ogłoszenia PREMIUM

Chcesz coś sprzedać lub kupić, oferujesz usługi, szukasz pracownika lub pracy?

Dodaj swoje drobne ogłoszenie w naszym serwisie. Zapraszamy!

Dodaj ogłoszenie

Kalendarz

Najbliższe imprezy
Reklama


 Reklama


25 maja 2018 roku weszło w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z 27 kwietnia 2016 roku tzw. RODO. Nowe prawo nakłada na nas obowiązek uzyskania Twojej zgody na przetwarzanie przez nas danych osobowych w plikach cookies

Oświadczam, iż zapoznałem sie z Polityką prywatności i zgadzam się na zapisywanie i przechowywanie w mojej przeglądarce internetowej tzw. plików cookies oraz na przetwarzanie zaszyfrowanych w nich danych osobowych pozostawianych w czasie korzystania z innych stron internetowych, serwisów oraz parametrów zapisywanych w plikach cookies w celach marketingowych, w tym na profilowanie i w celach analitycznych przez wiadomosciwedkarskie.com.pl, oraz ZAUFANYCH PARTNERÓW.

Administratorzy danych / Podmioty którym powierzenie przetwarzania powierzono

Polski Związek Wędkarski Redakcja Wiadomości Wędkarskie z siedzibą w Warszawa 00-831, Twarda 42,

Cele przetwarzania danych

1.marketing, w tym profilowanie i cele analityczne
2.świadczenie usług drogą elektroniczną
3.dopasowanie treści stron internetowych do preferencji i zainteresowań
4.wykrywanie botów i nadużyć w usługach
5.pomiary statystyczne i udoskonalenie usług (cele analityczne)


Podstawy prawne przetwarzania danych


1.marketing, w tym profilowanie oraz cele analityczne – zgoda
2.świadczenie usług drogą elektroniczną - niezbędność danych do świadczenia usługi
3.pozostałe cele - uzasadniony interes administratora danych


Odbiorcy danych

Podmioty przetwarzające dane na zlecenie administratora danych, w tym podmioty ZAUFANI PARTNERZY, agencje marketingowe oraz podmioty uprawnione do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa.

Prawa osoby, której dane dotyczą

Prawo żądania sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania danych; prawo wycofania zgody na przetwarzanie danych osobowych. Inne prawa osoby, której dane dotyczą.

Informacje dodatkowe

Więcej o zasadach przetwarzania danych w "Polityce prywatności"