WW 3/2019

Dewastacja Przełomu Białki

Rezerwat przyrody Przełom Białki to miejsce unikatowe, nie tylko w skali Polski, ale również Europy. Jest to skrawek ziemi, na którym wyrosły skały zwane Kramnicą, Obłazową oraz Okrągłą. Wchodzą one w skład pasma Skał Pienińskich, razem z Cisową, która wznosi się kilkaset metrów dalej. Górom tym towarzyszy Białka, jedyna w Polsce rzeka o charakterze alpejskim. To właśnie tutaj rozegrała się masakra tatrzańskiej przyrody.


Celowo użyłem słowa „masakra”, ponieważ uważam, że takie działania nie mogą mieć miejsca w cywilizowanym świecie! Rezerwat przyrody Przełom Białki był planem filmowym kultowego już serialu ,,Janosik”, nakręconego przez Jerzego Passendorfera w latach 70. ubiegłego wieku. Wtedy Białka i tutejszy rezerwat były po prostu perłą. W pełnym tego słowa znaczeniu. Mam przyjemność być mieszkańcem Nowej Białej. Tutaj się wychowałem i nadal mieszkam z moją rodziną, więc wiem, jak Białka wyglądała 50 lat temu, a jak jest teraz. Dodam, że mój dom położony jest na ulicy, która należy do najbardziej zagrożonych przez zalanie.

 

Koparka w rezerwacie Przełom Białki

 

W listopadzie w teren ruszyły maszyny, przekopując koryto rzeki i niszcząc cenne siedliska fauny oraz zbiorowiska roślinne. Bez żadnego sensu.

 

O dewastacji Przełomu Białki czytaj w „WW” 3/2019

 

Tekst i zdjęcia Przemysław Półtorak

 

 

 

 

Komentarze

Jeszcze nikt nie dodał komentarzy do tego wpisu.

Dodaj nowy komentarz

Chcesz dodać komentarz? Zaloguj się