Łowiska » Zbiornik zaporowy

Zalew Bolimów

Zalew Bolimów

Dużym, ciekawym i pięknie położonym łowiskiem w otulinie Bolimowskiego Parku Krajobrazowego jest zbiornik wodny Joachimów – Ziemiary, koło miejscowości Ziemiary. Jest to dość młody zbiornik retencyjny w okolicach Sochaczewa, zbudowany w 2004 roku w dawnym rozlewisku rzeki Rawki.

 

 

Zbiornik położony jest niedaleko miejscowości Bolimów, przez co także nazywany jest zalewem Bolimów. W pobliże łowiska najlepiej dojechać autostradą A2 (zjazd w Nieborowie). Następnie kierujemy się na drogę nr 705 z Sochaczewa do Skierniewic. W miejscowości Bolimów, przed mostem na Rawce, skręcamy w lewo i po mniej więcej 50 m skręcamy w prawo i jeszcze raz w prawo, kierując się na Joachimów – Mogiły. Dalej dojazd jest oznakowany tablicami kierunkowymi „zbiornik wodny”. Duży (niestety jedyny) parking pomieści sporo samochodów. Biada jednak temu wędkarzowi, który chciałby podjechać bliżej do odległych stanowisk lub łowić wbrew przepisom. Kontrole są częste, a strażnicy nie są pobłażliwi dla łamiących prawo. Jeśli nie jesteśmy zaprawionymi i silnymi piechurami, musimy zaopatrzyć się w wędkarski wózek do przewożenia sprzętu. Obowiązkowo przed przyjazdem na to łowisko należy zapoznać się z regulaminem wędkowania.
Jest to płytki zbiornik o maksymalnej głębokości 3–3,5 m. Brzegi w zdecydowanej większości porośnięte są trawą z niewielką domieszką trzciny, co bardzo ułatwia dostęp do łowiska. Brzegi zbiornika są równe, czyste i wygodne do wędkowania. Przy brzegach sporo roślinności zanurzonej, lecz jest wiele miejsc jej pozbawionych. Łowisko jest sukcesywnie zarybiane przez Okręg PZW Skierniewice (gospodarz łowiska) i możemy w nim liczyć na przyzwoite szczupaki, okonie, wzdręgi, leszcze, krąpie, liny, sandacze, karpie i amury. Trafiają się też węgorze, jazie, klenie, sumy i bolenie. Zdarzają się okazowe sztuki praktycznie we wszystkich wymienionych gatunkach ryb.

 

W łowisku pływają pokaźne leszcze

 

Hol amura...


Spinningiści, ze względu na dość dużą ilość roślinności wodnej, łowią głównie przynętami „gumowymi” i prowadzonymi w pół wody wirówkami w rozmiarze 3 i 4. Amatorzy białoryby preferują metody gruntowe, rzadziej spławikowe. Podstawowe przynęty to białe i czerwone robaki oraz kukurydza. Zdarzają się amatorzy łowienia na pellet i kulki proteinowe. Zimą łowi się przyzwoite okonie. Z zasady trafiają się sztuki powyżej 20 cm, ale za rybami trzeba się nachodzić.

Na zbiorniku bolimowskim obowiązuje zakaz łowienia ze sprzętu pływającego. Bardzo urokliwe są nocne zasiadki, ale obowiązkowym wyposażeniem powinien być wygodny, rozkładany fotel, karimata i parasol. Nad łowiskiem znajduje się bar (funkcjonujący tylko latem), gdzie możemy zjeść smaczne i ciepłe posiłki.

 

INFORMACJE
Gospodarzem łowiska jest Okręg PZW Skierniewice; ul. Brzozowa 4, 96-100 Skierniewice. Tel. +48 46 833 01 05, e-mail: skierniewice@pzw.pl; konto bankowe – PEKAO SA I O/Skierniewice 65 1240 3321 1111 0000 2853 7410.
Godziny pracy: pon. 11–19.30, wt. – pt. 7.30–15.00.

 

 

Tekst i zdjęcia Piotr Berger

Dodane przez: Redakcja WW

Powrót do wszystkich

Komentarze

Jeszcze nikt nie dodał komentarzy do tego wpisu.

Dodaj nowy komentarz

Chcesz dodać komentarz? Zaloguj się