Porady wędkarskie » Spławikowe

Uniwersalna zanęta

Uniwersalna zanęta

Stawiam pierwsze kroki w zawodach spławikowych w moim kole i mam wiele pytań dotyczących zanęt. Chciałbym też prosić o podanie najprostszej mieszanki zanętowej o charakterze uni­wersalnym. Jakie składniki musi zawierać, w jakich proporcjach?
Jacek Babiarz, Lubuskie

Proste, uniwersalne mieszanki były domeną polskich spławikowców, którzy swoje wędkarskie doświadczenia zdobywali w kryzysowych latach 80. Taka zanęta powinna charakteryzować się średnią spoistością, niewielką ilością lekkich i tłustych składników pracujących i niezbyt wyrazistym smakiem i zapachem. Taką mieszankę można łatwo dostosować do warunków na łowisku odpowiednią gliną, ewentualnie niewielką ilością dodatków smakowo-zapachowych oraz przynęt zanętowych ukierunkowanych pod konkretne gatunki ryb.     

Przykładowa receptura:

lekko prażona bułka tarta – 25%
płatki kukurydziane drobno
zmielone – 15%
herbatniki ciemne – 15%
pierniki – 15%
orzeszki ziemne prażone – 10%
siemię lniane prażone – 10%
coco belge – 10%
aromat waniliowy (dawkowanie według informacji na opakowaniu)Jeśli macie wątpliwości związane z wędkarską techniką, przynętami, zanętami, taktyką łowienia, jeśli nikt nie potrafi ich rozstrzygnąć – napiszcie do nas. Nasz redakcyjny superteam, czyli grupa doświadczonych i utytułowanych wędkarzy, specjalistów od spławika, spinningu, muchy, a także wędkowania w morzu i na lodzie, na pewno te wątpliwości rozwieje.
 

Odpowiadał Zbigniew Milewski, mistrz Polski i drużynowy mistrz Europy, wielokrotny reprezentant Polski,
uczestnik rozgrywek Grand Prix Polski

 

Tekst z Archiwum "WW" 6/2015

 

Dodane przez: Redakcja WW

Powrót do wszystkich

Komentarze

Jeszcze nikt nie dodał komentarzy do tego wpisu.

Dodaj nowy komentarz

Chcesz dodać komentarz? Zaloguj się