Łowiska » Zbiornik zaporowy

Domaniów leszczem stoi

Domaniów leszczem stoi

Zalew Domaniów to sztuczny zbiornik wodny w dolinie Radomki w województwie mazowieckim. Powstał w latach 1996–2000 w wyniku spiętrzenia wody zaporą. Długość zalewu wynosi 5 km, szerokość do 2,5 km. Akwenem opiekuje się Okręg PZW w Radomiu. Do dyspozycji wszystkich wędkarzy oddany jest Dom Wędkarza znajdujący się nad Zalewem Domaniowskim w miejscowości Brudnów 7.

 

Linia brzegowa jeziora Domaniów jest w większej części zarośnięta szerokimi trzcinowiskami i przez to niedostępna. Cofka rzeki Radomki stworzyła ogromne, płytkie rozlewisko z niewielkimi wyspami. Tu bez łodzi ani rusz. Wędkarze nie są specjalnie zadowoleni z tego powodu, za to ryby mają czas, aby w spokoju dojść do siebie po odbytym tarle. Mimo to zbiornik zaporowy Domaniów przyciąga co roku rzesze spinningistów i łowców białorybu. Najliczniejszą populację w jeziorze Domaniów tworzą leszcze. Najlepiej biorą wiosną. Najbardziej atrakcyjne o tej porze są płytkie blaty, na których leszcze odpoczywają po tarle i intensywnie żerują. Jako przyłowu można się spodziewać linów, karasi i wszędobylskich jazi, których jest również całkiem sporo. Ryby lubią spokój, dlatego najczęściej przebywają daleko od brzegu. Pokarmu w pobliżu brzegów szukają dopiero w nocy. Aby je skutecznie łowić, najlepiej sprawdzają się wszelkie metody gruntowe. Miejscowi i przyjezdni wędkarze skutecznie łowią je na sprężynę oraz Metodę. Jako przynęty sprawdzają się białe robaki oraz haczykowe kulki i pellety o wiosennych, mięsnych aromatach.

 

Leszcze są w jeziorze Domaniów gatunkiem dominującym. Wiosną można ich złowić nawet kilkadziesiąt kilogramów.

 


Na płyciznach leszcze przebywają tydzień lub dwa bezpośrednio po tarle, a potem odpływają na głębszą wodę. Co pewien czas zestawy na leszcze są rwane przez ogromne karpie. Ich populacja jest całkiem liczna i przyciąga wędkarzy, którzy specjalnie się na nie nastawiają.
Z jeziora Domaniów do naszej rubryki „Rekordy na plan” regularnie zgłaszane są wielkie szczupaki. Drapieżniki świetnie reagują na przynęty spinningowe. Wędkarze łowią je również na żywca. Łowcy drapieżników mogą na nie polować dopiero w czerwcu, ponieważ do końca maja jest zakaz połowu z jednostek pływających. Zakaz został wprowadzony, aby chronić odbywające tarło sandacze i chyba całkiem nieźle działa.

 

Przy łowieniu leszczy jako przyłów trafiają się również jazie. Wczesną wiosną można się na nie wybrać także nad rzekę Radomkę. Świetnie biorą na przynęty spinningowe. Sprawdzają się też metody gruntowe i spławikowe.

 

Od początku czerwca spinningiści łowią sandacze na gumy, a wędkarze łowiący stacjonarnie na żywca i martwą rybkę. Jest tylko jeden problem. Ciężko jest złowić odpowiedniego żywca, przez co z materiałem na „trupka” też nie jest lekko. Zestawy gruntowe na sandacze najczęściej są wywożone w okolice koryta za pomocą łodzi. Sandacze nocą, jak i za dnia penetrują też płytkie blaty i na nich również można ich poszukać za pomocą metody spinningowej lub gruntowej. Jesienią można ich poszukać na głębszej wodzie, bliżej zapory, ale okolice koryta i płytkie blaty działają cały sezon.
Nie zdziwcie się, jeśli Waszą przynętę zaatakuje sum. Jest ich tu całkiem sporo. Jeszcze trzy lata temu woda „gotowała się” tu od żerujących boleni. Drapieżne ryby atakowały również białe robaki, a nawet ściąganą przez wędkarzy na zestawie kukurydzę. Obecnie jest ich bardzo mało. Podobno spłynęły Radomką do Wisły na tarło i słuch o nich zaginął.
Wędkarze dysponujący łodziami bardzo często nęcą miejsca przy niewielkich, trzcinowych wyspach. W ich okolicach kręcą się liny, piękne karasie i karpie. Najwygodniej w takiej sytuacji łowić na spławik. Oprócz zestawu z kukurydzą lub białym robakiem można postawić żywca. Prawdopodobnie połakomi się na niego dorodny szczupak. Jeśli już mowa o szczupakach, to zarośnięta i płytka cofka rzeki Radomki jest całkowicie zaniedbana przez spinningistów. Ciężko tam wpłynąć łodzią, za to świetnie poradziliby sobie tam wędkarze łowiący z kajaka lub pływadełka.

INFORMACJE
Na terenie stanicy można zeslipować łódź i wynająć kwaterę. Więcej informacji pod numerem 48 608 200 107.

 


Tekst i zdjęcia Sebastian Kowalczyk

 

 

Dodane przez: Redakcja WW

Powrót do wszystkich

Komentarze

Jeszcze nikt nie dodał komentarzy do tego wpisu.

Dodaj nowy komentarz

Chcesz dodać komentarz? Zaloguj się